2233/1036
Bernt (f. 1937, d. Farum 2017)
Sæt på seks armstole af mahogni. Ryg med flet. Sæde betrukket med brunt, farvet skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Tre stole med større fletdefekter samt tre stole med mindre fletdefekter. Skind med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 16. august 2022
Vurdering
Hammerslag