Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Stor lågkrukke/vase af stentøj med lågknop modelleret i form af egern med grankogle. Dekoreret med glasur i grønne nuancer. Sign. monogram, 406. Udført og mærket hos Bing & Grømdahl. H. inkl. låg 51.
Nogle få mindre overfladeridser og mærker. Selve krukkens øverste kant med to mindre afslag samt revne ved ene afslag (L. ca. 2,5).
Moderne kunst og design, 27. august 2019