2022/​8

Fransk kaminur i kasse af bemalet træ, dekoreret med blomsterranker på spættet grund, prydet med beslag af forgyldt bronze i form af blomster- og bladværk, rocailler og kæmninger, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Sign. Tostain, Paris. Urværk stemplet A.C. Rococoform. 19. årh.s slutning. H. 99.

Revner i træet. Finérskader. Afskalninger. Afslag på urskive. Løst glas i siderne. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK