Et par russiske lysestager af forgyldt bronze, støbt med empire dekorationer, fugle, vædderhoveder og griffe på trepas fodstykke. 19. årh.s midte. H. 39. (2).
Proveniens: Erhvervet af sælger i Skt. Petersborg ca. 1995.
Minimal aldersslitage. Den ene udboret til el på fodens kant, midt på basen samt oppe i lystylle.
Russisk tema, 6. december 2021