2149/​8570

Et par russiske lysestager af forgyldt bronze, støbt med empire dekorationer, fugle, vædderhoveder og griffe på trepas fodstykke. 19. årh.s midte. H. 39. (2).

Proveniens: Erhvervet af sælger i Skt. Petersborg ca. 1995.

Minimal aldersslitage. Den ene udboret til el på fodens kant, midt på basen samt oppe i lystylle.

Russisk tema, 6. december 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK