1946/553
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Sofa af mahogni bestående af tre sektioner, løse hynder i sæde og ryg betrukket med blåt, mørkblå og violet ternet uld. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens snedkerier. Sædesektion H. ekskl. hynde 30. D. 63. B. 76. Rygpanel H. 81. B. 76. (3)
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
2 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|