Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Fiskere på stranden ved Skagen en stille sommeraften. Sign. M. A. Olie på lærred. 37×48.
Maleriet er en studie til eller en mindre gentagelse af det store “Fiskere ved stranden en stille sommeraften” på 1888 på Statens Museum for Kunst (Inv. nr. KMS1336), deponeret i Folketinget.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020