Olaf Glosimodt (f. Lie, Norge 1821, d. København 1901)
Profilportræt af af brygger I. C. Jacobsen. Sign. O. G. 1877 og med indridset dedikation på bagsiden: “J. C. Jacobsen 24/12 77 til Carl Bloch”. Relief skåret i elfenben. Oval. 12×10.
Proveniens: Brygger I. C. Jacobsen forærede det lille relief til maleren Carl Bloch. Denne overdragelse skete omtrent samtidig med, at I. C. Jacobsen bestilte Carl Bloch til at udføre 23 malerier til Bedestolen i Frederiksborg Slotskirke.
Brugsslitage.
Malerier, 10. juni 2009
11 bud