2004/​758 Poul Henningsen: “Charlottenborg”. Et par pendler med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 46,6. (2)

Be­skriv­el­se

“Charlottenborg”. Et par pendler med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 31,8. Diam. 46,6. (2)

Gentegnet efter Firskærmslampen, 1979 i forbindelse med ombygningen af udstillingsbygningen ved Charlottenborg. I 1984 blev den mindre udgave fremstillet til Aarhus Musikhus.

Litteratur: “Tænd”, afb. s. 243.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Kunstner

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Vur­dering

4.000–5.000 kr.

Hammerslag

7.000 kr.

27 bud

7.000 kr.
6.500 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.
(Autobud) 3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.