Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Charlottenborg”. Et par pendler med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 31,8. Diam. 46,6. (2)
Gentegnet efter Firskærmslampen, 1979 i forbindelse med ombygningen af udstillingsbygningen ved Charlottenborg. I 1984 blev den mindre udgave fremstillet til Aarhus Musikhus.
Litteratur: “Tænd”, afb. s. 243.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
27 bud