2143/677
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Oval skål af stentøj, dekoreret med mørk blå glasur med enkelte sandfarvede elementer. Sign. E.St.N., 138. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 7,8. B. 13,5. L. 16.
Indvendigt med mindre spor af kalk. 2. sortering.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
27 bud