Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
“Det hvide hus”, Ræveskiftet, 1956. Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen med titel og årstal. Olie på masonit. 48×61.
Ét hjørne med to mindre afslag og afskalning, to hjørner med mindre afskalninger. Små huller langs kanter hidrørende fra tidligere montering.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021