2144/63
Et par kinesiske hatsstands af porcelæn, dekoreret i farver med De Otte Udødelige. Omlavet til lamper. Mærket Yongzheng, men 19. årh. H. ekskl. montering 28,5 cm. (2)
Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Fremstår med alders- og brugsslitage. En hatstand rand kant med afslag. Brændingsfejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud