2144/​63

Et par kinesiske hatsstands af porcelæn, dekoreret i farver med De Otte Udødelige. Omlavet til lamper. Mærket Yongzheng, men 19. årh. H. ekskl. montering 28,5 cm. (2)

Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl. Fremstår med alders- og brugsslitage. En hatstand rand kant med afslag. Brændingsfejl.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK

18 bud

(Autobud) 30.000 DKK
29.000 DKK
(Autobud) 28.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
20.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK