2103/​57

Kinesisk kunstner, 18/19. årh.

Kinesisk scroll med paladssceneri, utydeligt seglsigneret. Gouache på silke. Billedfelt 108×48 cm.

Aldersrelaterede spor og mærker: to reparationer, foldemærker. En sortmalt scroll-end mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag