2103/57
Kinesisk kunstner, 18/19. årh.
Kinesisk scroll med paladssceneri, utydeligt seglsigneret. Gouache på silke. Billedfelt 108×48 cm.
Aldersrelaterede spor og mærker: to reparationer, foldemærker. En sortmalt scroll-end mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
Vurdering
Hammerslag