2131/​66

Tibetansk stand og låg af messing, prydet med kostbare ting og bladornamentik, lågknop i form af pink og hvid glasperle. Kop af porcelæn, dekoreret i jernrødt med blomster og bladværk. Tibet og Kina. 19.-20. årh. Samlet H. 13.

Kop med kanthak og gennemgående revner. Stand med let trykket stamme. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag