2131/66
Tibetansk stand og låg af messing, prydet med kostbare ting og bladornamentik, lågknop i form af pink og hvid glasperle. Kop af porcelæn, dekoreret i jernrødt med blomster og bladværk. Tibet og Kina. 19.-20. årh. Samlet H. 13.
Kop med kanthak og gennemgående revner. Stand med let trykket stamme. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021
Vurdering
Hammerslag