1421/​813

Ole Wanscher, m. fl. (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

“Rungstedlund”. Spisestue bestående af 12 stole heraf to med armlæn sæder med sort hestehår, spisebord med 3 tillægsplader, skænk, serveringsbord, reol, skab, skuffemodul og vitrine. Udført hos P. Jeppesen, reoler hos Omann Jun A/S. Bord: H. 73. L. 145/340. B. 105. Skænk: H. 82. B. 180. D. 49. Serveringsvogn: H. 64. L. 70. B. 45/90. Vitrine: H. 119. B. 120. D. 31. Bogreol: H. 133. B. 120. D. 29. Skab: H. 69. B. 120. D. 43. Skuffemodul: H. 54. B. 120. D. 43. (20)

Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII (1843–1912) til i dag.

Ene armstol med brud på armlæn. Desuden generel almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 20. maj 2014

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK