2104/​61

Marie Tannæs (f. Oslo 1854, d. København 1939)

Interiør fra en stue med tre personer i samtale, antagelig fra gården Vøyenvollen ved Oslo. Sign. Marie Tannæs. Olie på lærred. 66×74.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1412, 2014 nr. 122.

Den norske maler, Marie Katharine Helene Tannæs, begyndte på Den Kongelige Tegneskole i Oslo i 1872 under Christian Wexelsen og gik i 1884 på Den Private Kunstskole ved Christian Krohg, Hans Heyerdahl og Erik Werenskiold.

Hun tog et studieophold i Paris fra 1888 til 1889 og 1892 først under Gustave-Claude-Etienne Courtois ved Académie Colarossi, og siden hos Pierre Puvis de Chavannes i 1892. Senere studierejser gik til Italien 1898 og Sicilien i 1901–1902.

Tannæs fik udmærkelser på verdensudstillingerne i Paris i 1889 og 1900 og i San Fransisco i 1915. Hun havde en bestyrelsespost i Bildende Kunstneres Styre 1913–15 og sad fra 1909 til 1914 i juryen for Høstutstillingen, hvor hun næsten hvert år fra 1883 til 1934 udstillede. Hendes værker, der hovedsagelig tæller landskaber og personskildringer, er udstillet på flere norske museer, herunder Nasjonalgalleriet.

Talrige krakeleringer. Mindre afskalninger. Ridse i venstre side. Reparation.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK