A. W. Boesen (f. Vigerslev 1812, d. Bologna 1857)
Landskab med en bondegård og en hosekræmmer på vejen. Sign. A. W. Boesen (sammenskrevet). Olie på lærred. 43,5×51,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 740, 2007 nr. 677.
Løs ramme. Én reparation/lap på bagsiden og retoucheringer. Behov for rensning. Krakeleringer og enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021