2014/838
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ”. Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (39)
Bestående af: 8 middagsknive, 6 middagsgafler, 7 middagsskeer, 1 dessertske, 5 store teskeer, 6 teskeer, 3 suppeskeer, 1 sauceske og et sæt salatbestik.
Let brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag