2014/​838

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“AJ”. Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Georg Jensen. (39)

Bestående af: 8 middagsknive, 6 middagsgafler, 7 middagsskeer, 1 dessertske, 5 store teskeer, 6 teskeer, 3 suppeskeer, 1 sauceske og et sæt salatbestik.

Let brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag