2124/10
Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
Liggende model på en grøn empiresofa. Sign. J. P. 1912. Olie på lærred. 38×55.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 228, 1969 nr. 25.
Enekelte minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag