2442/7132
Palle Suenson (f. 1904, d. 1986)
Sæt på syv Windsorstole af bøg og elm. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne. (7)
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri 1946, på annoncesider.
Omfattende slitage, herunder ridser, mærker, hak, revner og adskillige reparationer. Synlig ældre lim ved samlinger. “Schæffergården” ridset ind på undersiden af sæder. Otte hynder betrukket med blå uld medfølger. Pletter, smuds og defekter.
Vurdering
903087 |