2442/​7070

Kaare Klint, m.fl. (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Cirkulært bord af bøg og eg, samt fem “kirkestole” af bøg. Sæde udspændt med flettet papirgarn. Stole model 4233. Formgivet 1936. Stole udført hos Fritz Hansen. Bord: H. 70. Diam. 140. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser mærker og mindre afslag. Nogle revner, reparationer og løse samlinger. Bordtop løs. Træklodser og nogle skruer medfølger til fastgørelse af top.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?