Oscar Björck (f. Stockholm 1860, d. sst. 1929)
Kunstnerens selvportræt. Usigneret. Olie på malepap. 31×23.
Allerede i 1882, året efter afslutningen på sin uddannelse på kunstakademiet i Stockholm, rejste Björck til Skagen for at tilslutte sig kunstnerkolonien, som dyrkede det nye franske friluftsmaleri og hverdagsrealismen. Han var en central kunstner blandt Skagensmalerne og blev en vigtig formidler af det moderne gennembruds kunstsyn i Sverige. I Skagen malede han nogle af sine vigtigste billeder, f.eks. “Et Nødskud” dateret 1883 på Statens Museum for Kunst (Inv. nr. KMS1236).
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 298, 1973 nr. 18. Bruun Rasmussen auktion 301, 1973 nr. 25.
Enkelte minimale afskalninger i nedre højre hjørne. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024