884/​126

Ægyptisk kartonnagefragment fra kiste, bemalet i farver med to felter hvori henholdsvis et menneske og en Ba, fugl med menneskehoved, samt hieroglyffer med teksten, øverst: Datter af/den forklarede for Osiris, husets herre, Ta-shep, nederst: Osiris Duamutef. Tredie Mellemperiode, 22. dynasti, 945–712 f.Kr. L. 39 cm.

Proveniens: Fra en svensk samling. Aut. revisor, numismatiker og antiksamler Emil Månsson, 1896–1977.

Slitage, ridser, mærker og evt. retouchering af bemaling.

Antikviteter, tæpper og varia, 27. februar 2019

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag