919/​356

Martin Bigum (f. København 1966)

“The Vision”. Sign. på bagsiden Martin Bigum, 2017. Olie på lærred. 155×105. Uindrammet.

Udstillet: “Det maleriske nu. Peter Hansen & Martin Bigum”, Faaborg Museum, 11. maj - 16. december 2018 og Sophienholm, 23. februar 2018–28. april 2019.

Selvom det ikke altid er passende og comme il faut af sætte lighedstegn imellem kunstner og den portrætterede, er det svært ikke at tolke maleren selv ind i “The Vision”. Det overbevisende værk tegner sig på en og samme tid som et subtilt selvportræt og en kunstnerisk åbenbaring. Maleren, der i reflektionen over sit grundstof ser det komme tre-dimensionelt til live som en insisterende centrifugal kraft og en billedverden af muligheder. De svævende, skulpturelle værker er som et drømmesyn af endnu ikke realiserede malerier: Kompositioner, der vokser ud af en endnu ikke fastholdt materie og på det nærmeste konkurrerer om malerens opmærksomhed. Kunstneren selv sidder reflekteret, henslængt i et abstrakt møbel og selv folderne i hans tøj og kittel er på vej til at blive maleri. Det er kunstneren, som smelter sammen med sit stof, men også et varsel om den store kraftanstrengelse og den armlægning med billedets elementer, der venter forude: En evig foranderlig proces, som kalder på skabende disciplin og vedholdenhed. Scenen synes at være et atelier: De kubisk inddelte vinduer ligner ugrunderede lærreder, som blot venter på at blive taget i brug. Kunstnerens rum er i den forstand både et univers af muligheder, men også et ensomt, postmodernistisk gudsforladt sted, der er ladet med egne kunstneriske krav og publikums implicitte forventninger. Vinduespartiet kan samtidig måske læses som en reference til Franciska Clausens “Stigen” fra 1922, der markerede et skifte i Clausens kunst fra naturalismen til et konkret, abstrakt billedsprog. Bigums “billedkarrusel” varsler en lignende transformation til en ny fase, hvor nye maleriske indsigter og et ukonventionelt, næsten skulpturelt, syn på maleriet og farvens plasticitet synes at komme til live.

Seller informs: Perfect condition

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024

Vur­dering

150.000–175.000 DKK

Hammerslag

135.000 DKK