Sigurd Swane (f. København 1879, d. Plejerup 1973)
Kvindeansigt. Sign. S Sw. Pastel på papir. Bladstørrelse 31×28.
Papiret er gulnet og krøller langs øverste kant. Mindre misfarvninger og alderstegn. Fugtskjolder, dog primæt på passepartout, som med fordel kan udskiftes. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 22. september 2020