1734/​1509

Et par kinesiske vaser af porcelæn, dekoreret i farver og guld med talrige flagermus på grund af guld og udsparede felter med landskab. Mærket Shen De Tang, 19.-20. årh. H. 36,5 cm. (2)

Slitage og med nogle ridser, guld slidt nogle steder, muligvis senere retouch af glasur nogle steder.

Varia, 24. august 2017

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

25.000 DKK