Herluf Jensenius (f. Vinkel ved Viborg 1888, d. Hellerup 1966)
Hans Henrik Hansen (f. København 1894, d. 1965)
Børnehjælpsfigurer af fajance, Aluminia, dekorerede i farver, figur af adm. direktør Chr. Christensen samt fire større og mindre salt- og peberbøsser i form af Store Claus og Lille Claus. H. 13–20. (29)
Bondeknøs med reparation limet ved fødder. Spejderpige restaureret ved vase. Kejser med afslag på fod. Skorstensfejer med afslag på bagsiden ved nederste kant. Prinsesse med afslag under fodrand. Store Claus saltbøsse, med hårrevne på hat. Lille Claus peberbøsse med afslag på hat. Lille Claus peberbøsse med minimalt afslag ved hul. Salt- og peberbøsser mangler propper.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020