2014/​24

Herluf Jensenius (f. Vinkel ved Viborg 1888, d. Hellerup 1966)

Hans Henrik Hansen (f. København 1894, d. 1965)

Børnehjælpsfigurer af fajance, Aluminia, dekorerede i farver, figur af adm. direktør Chr. Christensen samt fire større og mindre salt- og peberbøsser i form af Store Claus og Lille Claus. H. 13–20. (29)

Bondeknøs med reparation limet ved fødder. Spejderpige restaureret ved vase. Kejser med afslag på fod. Skorstensfejer med afslag på bagsiden ved nederste kant. Prinsesse med afslag under fodrand. Store Claus saltbøsse, med hårrevne på hat. Lille Claus peberbøsse med afslag på hat. Lille Claus peberbøsse med minimalt afslag ved hul. Salt- og peberbøsser mangler propper.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK