Johannes Ludwig Heinrich Møller (f. Lübeck 1814, d. London 1885)
Miniature selvportræt af kunstneren i brun jakke og halsbind holdende venstre hånd med pensel foran sig. Sign.“ J. Möller pinx. 1838”. Gouache på ben. 8,4×6,8. Oval. I samtidig ramme.
Afbildet i T. Holck Colding: Miniature og emaillemaleri i Danmark, fig. 493.
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934- d. 2020).
Skjolder/fugtskader hovedsagelig langs kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 31. maj 2021
19 bud