2048/704
Karen Clemmensen (f. 1917, d. 2001)
Ebbe Clemmensen (f. 1917, d. 2003)
En “safaristol” med stel af ask, armlæn af brunt, patineret skind. Sæde og ryg betrukket med grøn uld. Model 4305. Formgivet 1959. Udført hos Fritz Hansen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med krakeleringer og revne. Porøst skum.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud