2048/​704

Karen Clemmensen (f. 1917, d. 2001)

Ebbe Clemmensen (f. 1917, d. 2003)

En “safaristol” med stel af ask, armlæn af brunt, patineret skind. Sæde og ryg betrukket med grøn uld. Model 4305. Formgivet 1959. Udført hos Fritz Hansen.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med krakeleringer og revne. Porøst skum.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

12 bud

(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK