1511/1125
Broadway
Diamant- og rubindamearmbåndsur af 14 kt. rødguld prydet med talrige enkeltslebne diamanter og facetslebne rubiner. Mekanisk værk med manuelt optræk. Gylden skive med blåanløbne visere og arabertal. Vægt ca. 20 gr. Kasse B. ca. 15 mm. L. ca. 17 cm. Æske medfølger.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Glas med afslag. Et par rubiner med mindre afslag. En rubin mangler.
Smykker, 11. marts 2015
Vurdering
Hammerslag