2438/238
Russisk ikon med fremstilling af Forklarelsen på Bjerget. Tempera på træpanel. 19. årh. 71×64. A5
Litteratur: Annika Hvithamar, “Ruslands Ikoner”, København 2009, s. 120–121, afb. s. 121.
Mindre revner, afslag og krakeleringer. Mindre retoucheringer langs kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024
Vurdering
Hammerslag