2144/229
“Miao” brudekrone af plisseret silkehat påsat metal monteringer i form af plaketter med ryttere til hest, solsikkeblomster og metalkvaster, top af hat monteret med blomster og fugle. På stand. Kina, 20. årh. H. ca. 25 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere metal monteringer bøjede.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
Vurdering
Hammerslag