2434/​794

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Cirkulært spisebord af mahogni med udtræk. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. H. 75. Diam. 125.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Monteret med uoriginale messingbeslag under plade.

Moderne kunst og design, 20. august 2024

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK