2347/828
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“Nyhavn”. Arbejdsbord/spisebord med stel af orangelakeret stål. Top og sko af oregon pine. Formgivet 1953. Udført og mærket hos One Collection/House of Finn Juhl. H. 73. L. 170/278. B. 85.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ujævnt falmet.
Moderne kunst og design, 21. november 2023
Vurdering
Hammerslag
10 bud