2413/​9120

Lille senempire pengeskab af sortmalet jern, plint af sortmalet træ med skuffe. Danmark, 19. årh.s første halvdel. H. 96. B. 40. D. 34.

Proveniens: Herregård i Næstved.

Nøgle medfølger. Ridser og mærker. Brugsslitage. Restaureret.

Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK