2010/​43 Janus la Cour: “Enebærbuske ved en Skovsø”. Sign. J. I. C. 25 S. 73. Olie på lærred. 30×34.

Be­skriv­el­se

“Enebærbuske ved en Skovsø”. Sign. J. I. C. 25 S. 73. Olie på lærred. 30×34.

Litteratur: Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours værker nr. 314.

Proveniens: Janus la Cours dødsboauktion 1910, del III, nr. 59.

Enkelte nålehuller ved hjørner.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Kunstner

Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

5.000 kr.

10 bud

(Autobud) 5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.400 kr.
(Autobud) 4.200 kr.
4.000 kr.
(Autobud) 3.800 kr.
3.600 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.