Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
“Enebærbuske ved en Skovsø”. Sign. J. I. C. 25 S. 73. Olie på lærred. 30×34.
Litteratur: Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours værker nr. 314.
Proveniens: Janus la Cours dødsboauktion 1910, del III, nr. 59.
Enkelte nålehuller ved hjørner.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020
10 bud