903/​274

Pieter Mortier

Les Forces de L'Europe, Asie, Afrique et Amerique ou description des principals Villes, aves leurs fortifications. Part I-VII (af 10). Amsterdam: Pierre Mortier [Udateret]. Tvær-folio. Fransk tekst. Med 156 kobberstukne og håndkolorerede plancher. Ukomplet. De fleste plancher med håndskrevet paginering. En del krøllede blade forrest og bagest. Indbundet i et samt. hollansk halvbind af kalv, bind med brugsspor.

Med slitage. Med 156 håndkolorerede kort.

Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK