2140/953
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
“Wiki”. Et par lænestole med stel af palisander, beslag af messing i ryg. Sider, sæde, ryg samt løse hynder betrukket med dybthæftet sort skind. Udført hos Koefoed's Møbelfabrik. (2)
Litteratur: Katalog, Koefoeds Møbelfabrik, 1966.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løse/tørre gjorder. Den ene stol er let falmet.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud