Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)
Et par højdejustérbare standerlamper af sortlakeret metal og messing. Plisseret skærm. Udført hos Le Klint. Maks. H. 183 og 172. (2)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten. (En lampe fungerer ikke) Forskellige størrelse skærm.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
35 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||