Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
“Vinderød skov ved Frederiksværk”. Sign. monogram Vinderódskov ved Frederiksværk August 1841. Pen og tuschlavering på papir. Bladstørrelse 26×36.
Proveniens: Thorald Læssøes dødsboauktion 1878, nr. 22 (afsnit K; Haandtegninger af Læssøe).
På bagsiden en studie af et hus i et landskab.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 1. december 2020