899/​165

Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)

“Vinderød skov ved Frederiksværk”. Sign. monogram Vinderódskov ved Frederiksværk August 1841. Pen og tuschlavering på papir. Bladstørrelse 26×36.

Proveniens: Thorald Læssøes dødsboauktion 1878, nr. 22 (afsnit K; Haandtegninger af Læssøe).

På bagsiden en studie af et hus i et landskab.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK