2442/​503

Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

Pierre Jeanneret (f. Genneve 1896, d. Chandigarh 1967)

“LC 6”. Spisebord med stel af blålakeret stål og plade af matteret glas. Designet 1928. Udført og mærket hos Cassina. H. 69,5. L. 225. B. 84,5.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Glasplade med afslag på det ene hjørne.

I Aarhus
Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?