Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
“Portex”. Et sæt på ti stole med stel af bøg. Sæder betrukkne med grønlig uld. Udført hos Fritz Hansen. (10)
Proveniens: Rigmor Andersen, sidenhen nedarvet i familien.
Omfattende slitage, herunder ridser, mærker, hak og tørrevner. Løse samlinger, nogle med synlig lim. Uld med nogle defekter. Nogle sæder er senere skruet fast til sæde. Tre løse ben og sarg medfølger.
Moderne kunst og design, 20. april 2021