921/​90

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

“Kronborg Slot set fra den nordlige side”. Skitse. 1834. Usigneret. Olie på lærred. 13×19 cm.

Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier, 1901 nr. 84. Skitse til fortegnelsens nr. 87 med samme titel.

Litteratur: Emil Hannover, “Maleren Constantin Hansen”, 1901, omtalt s. 52 og 299. Her står om nærværende lille skitse: “Der findes til dette en ganske lille Situationsstudie, hvori Farven er frisk og kølig...”. (s. 52). I samme bog er også en gengivelse af en lille tegning, som Constantin Hansen har udført af motivet i et brev til arkitekten Gottlieb Bindesbøll (1800–1856). (s. 53).

Proveniens: Revisor C. F. Bager (1901).

Kunstforeningen i København udskrev i 1834 en konkurrence om blandt andet et arkitekturmaleri af et det indre eller ydre af en bemærkelsesværdig dansk bygning eller offentlig plads. Constantin Hansen valgte Kronborg. Han udførte flere forarbejde bl.a. nærværende, samt en lille studie af Trompetertårnets spir (Statens Museum for Kunst inv. nr. KMS4110) og en anden af hele Kronborg meget lig denne (Statens Museum for Kunst inv. nr. KMS6815) Det endelig maleri, som måler 60×82 cm vandt Kunstforeningens præmie.

Flere af de danske guldaldermalere heriblandt Constantin Hansens venner Christen Købke (1810–1848) og Jørgen Roed (1808–1888) malede i begyndelsen af 1830'erne vigtige nationalhistoriske bygningsværker som eksempelvis Frederiksborg Slot og som her Kronborg.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK