2009/​70

Augusta Jensen (f. 1858, d. 1936)

To små piger leger ved en trappe under en blomstrende syren. Sign. Augusta Jensen, sommeren 1890. Olie på lærred. 78×44,5.

Mindre krakeleringer. Retoucheringer. Lærredet er dubleret.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK