2009/70
Augusta Jensen (f. 1858, d. 1936)
To små piger leger ved en trappe under en blomstrende syren. Sign. Augusta Jensen, sommeren 1890. Olie på lærred. 78×44,5.
Mindre krakeleringer. Retoucheringer. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag