2332/​549

Gottfred Eickhoff (f. Frederiksberg 1902, d. København 1982)

Forstudie til “Guapa”. Sign. Eickhoff 42. Patineret gips. H. 71. B. 18.

Denne gips skulptur er et forstudie til bronze skulpturen “Guapa”, der har hjemme foran Glyptoteket i København ud mod Tietgensgade. Med den opretstående, frontale figur og de forenklede former og ansigtstræk peger skulpturen tilbage til det ægyptiske og arkaiske i grækenland, som Eickhoff havde til vane at trække inspiration fra.

Derudover henviser titlen “Guapa” (Spansk: Smuk) til romanfiguren Maria, kaldet Guapa, i Ernest Hemingways berømte “For Whom the Bell Tolls” (1940).

Flere større reperationer. Har været knækket ved hovedet, venstre arm og basen. Almindelig patina herunder ridser samt små misfarvninger. Større hak ved hovedet og ved venstre arm.

Moderne kunst og design, 8. august 2023

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag