836/​261

Fransk Louis XVI Console Dessert med plade af sort belgisk granit, gennembrudt gallerikant af messing, front med skuffe, konkave sider, runde kannelerede ben, hvor imellem hylde. 18. årh.s slutning. H. 87. B. 83. D. 32.

Proveniens: Svensk privat samling.

Russisk kunst, møbler og varia, 28. november 2012

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK