Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Spisebord med stel af aluminium. Top af riopalisander. Model 3515. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen. H. 70. L. 180. B. 90.
Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Top med krakeleringer og mindre finérafslag.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
12 bud