919/​306

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Objekter mellem nat og dag. Anden gang” senere kaldet “Blomsten stiger”, Gudhjem juli/august. Sign. på bagsiden R.S. Mortensen 1935. Olie på lærred. 100×75.

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen: Ungdomsårene 1930–1940. Mellem surrealisme og abstraktion”, København, 1984, fig. 215, gengivet side 194 og omtalt side 190. Udstillet: Grønningen, København, 1936, kat. nr. 111.

“Under sommeropholdet i Gudhjem i 1935 med adressen Holkedalen søgte Richard Mortensn nye veje i den surrealistiske æstetik og opnåede gennem den automatiske tegning at gøre sig fri af indflydelsen fra Salvador Dali. Tegneprocessens frie arabesker fortættede sig i et flademaleri af definerede abstrakte former, og der opstod et dynamisk og organisk maleri, hvor plantemotiver blander sig med symbolladede figurer. Velkendte konkrete seksuelle symbolpar som skålform-vagina og knogle-fallos, fugl og æg, føjes sammen med planterne og blomsternes seksuelle symbolik i en art erotisk naturopfattelse” (Villads Villadsen i 'Ny Dansk Kunsthistorie. Bind 7. Tradition og surrealisme", København 1995, s. 220).

Værket er ét af syv malerier udstillet på Grønningen i 1936 under fællestitlen “Objekter mellem nat og dag” og malet i Gudhjem i 1935. Jan Würtz Frandsen beskriver, hvorledes værkerne er “gennemtrængt af naturoplevelse, af en opladthed over for naturmysteriet, som Mortensen så det fuldbyrdes i øens flora” og citerer et brev fra kunstneren til samleren Elise Johansen: “blomsterne breder sig overalt herovre. kodriver staar som mælkebøtter og farver græsset - som gule bolsjer. naturen og farverne er virkelig meget rig” (citeret fra ovenstående s. 191).

Illustration: Oversigt fra Grønningens katalog med ledsagende lyrik af Paul Eluard.

Kat. 109 (Introduktion) i samlingen på Bornholms Kunstmuseum. Kat. 113 (Fjerde gang) i samlingen på Vejen Kunstmuseum. Kat. 115 (Capriccio) i samlingen på Statens Musem for Kunst, København.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024

Vur­dering

500.000 DKK

Hammerslag