2432/626
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Cone Table”. Sofabord med cirkulær top af palisander opsat på kegleformet stamme beklædt med sort skai, tre-pas fod af stål med hvide plastsko. Udført og mærket hos Frem Røjle. H. 54,5. Diam. 88.
Litteratur: “Vitra Museum: Verner Panton The Collected works”, model afbildet s. 242–243.
Litteratur: Mobilia 1959.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Eftersyn
I
Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering
Næste bud
Dit maksbud
2 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
864665 | ||
508374 |