Foto endnu ikke klar
891/​304

Mathias Engström (, mester i Stockholm 1758-1797)

Svensk rokoko kommode af elmetræ og frugt træ indlagt med parquette, beslag og greb af forgydt bronze, svungen plade af Ölandsten, svungne sider og front med tre skuffer. Sign. i øverste skuffe 'M. Engström', samt Stockholm snedker stempel. 18. årh.s midte. H. 82. B. 80. D. 45.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag