2049/90
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, lys urskive med gyldne arabertal og små sekunder. Støvkapsel af metal. Diam. 50 mm. Vægt ca. 90 gr. Urkæde af 14 kt. guld medfølger. Vægt ca. 29,5 g. L. 33.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Graveret. Urkæde med lås af forgyldt metal.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud